COVENANT UNIVERSITY (CU)

Covenant University (CU) 2012/2013 4th Batch Admission List Is Out!


Gain Admission with IJMB to 200 level any university of your choice. Call 07065362468 / 07051405071 For More Info visit: www.de-wiseconsult.com/

We are using this medium to inform all the aspirants for The Covenant University (CU) that the institution has released her fourth batch admission list of students for the 2012/2013 academic session.
The names of successful prospective candidates who are given provisional admission. Candidates can check their admission status in the Covenant University admitted under the CU 4th batch admission list into 2012/2013 academic session below.
The Names publish here are also avialable on the University Website.

1 Abams Sonia Obioma 1201737 Accounting
2 Abubakar Fatima Eleojo 1202082 Mass Communication
3 Adams Godswill Ngbede 1204309 Policy and Strategic Studies
4 Adebayo Olakunle Segun 1202912 Economics
5 Adedapo Omolade Olubunmi 1204577 Microbiology
6 Adediran Kehinde Elizabeth 1202676 Demography And SocialStatistics
7 Adekoya Jesufunmi Esther 1202594 Accounting
8 Adeleke Adeoluwa Oluwatoba 1204922 Management InformationSystem
9 Adeleye Okikioluwa James 1202763 English Language
10 Adeluola Abiodun Saheed 1203849 Industrial Relations and Human Resource Management
11 Adesoji Oluwatimilehin Adefemi 1200818 Computer Engineering
12 Adindu Gloria Ihuoma 1204321 Policy and Strategic Studies
13 Adoghe Blessing Itohan 1202446 Business Administration
14 Afolabi Oloruntobi Victory 1202538 Mass Communication
15 Afolabi Oyinkansola Oluwapelumi 1203208 Estate Management
16 Afu Stephen Owam 1204335 Computer Engineering
17 Agbaje Abdullahi Olayinka 1203621 Building Technology
18 Agiri Chukwuemeka Michael 1200763 Mechanical Engineering
19 Agu Lilian Chiamaka 1202186English Language
20 Ajayi Olumide Abraham 1200533 Computer Engineering
21 Ajetomobi Enioluwa Oluwafemi 1203825 Computer Engineering
22 Ajogbasile Olaoluwa Christiana 1200029 Mass Communication
23 Akan Kenymabasi Uwe 1203801 Sociology
24 Akanbi Toluwabori Timothy 1202620 Civil Engineering
25 Akindeju Olamide Abigeal 1200448 Business Administration
26 Akinfela Oluwafemi David 1203551 Marketing
27 Akinleye Anuoluwapo Tobi 1203959 Banking and Finance
28 Akinmoyo Akintunde Andrew 1200838 Marketing
29 Akintola Lukman Adewale 1202640 Petroleum Engineering
30 Akintola Oluwasunmibare Akinfolahan 1201691 Computer Engineering
31 Akrah Morris Orumena 1200035 Banking and Finance
32 Alabi Mayowa Temilade 1200916 Information and Communication Technology
33 Aladenaye Simisola Korede 1201509 Mass Communication
34 Amadi Sandra Adaku 1204082 Microbiology
35 Anazodo Adaeze Peace 1204359 Microbiology
36 Anderson Oritsegbubemi Joy 1204248 Computer Science
37 Andrew Amanda 1203167 Industrial Physics-Electronics and IT Applications
38 Arisi Chinedu Paul 1201192 Biochemistry
39 Arowolo Omodolapo Sheriff 1202932 Computer Science
40 Asegere Omoshalewa Josephine 1204383 Mass Communication
41 Atitebi Emmanuel Boluwaduro1201311 Estate Management
42 Atori Ejiro Alex 1201843 Policy and Strategic Studies
43 Attah Grace Ojochide 1204334 Demography And SocialStatistics
44 Atuchukwu Chinemerem Precious 1204375 Industrial Physics-Electronics and IT Applications
45 Awoyemi Oluwaseun Mary 1200256 Mass Communication
46 Ayoola Temidayo Omolara 1201771 Mass Communication
47 Balogun Adedolapo Akinwunmi 1200980 Accounting
48 Bassey Shaddai Gold 1203796 International Relations
49 Bello Joseph Ayodapo 1200574 Economics
50 Benamaisia Esther Ebinepere1202415 Petroleum Engineering
51 Binitie Omosokpia Daniel 1201122 Sociology
52 Bolaji Oluwatobi Racheal 1202830 Mass Communication
53 Chidolue Franklin Ifeanyi 1200064 Estate Management
54 Chimezie Vanessa Chiziterem 1203630 Microbiology
55 Chukwuma Ebuka Mcelvis 1203191 Business Administration
56 Cole Oluwatoyin Oladipupo 1201086 Computer Science
57 Dada Deborah Oluwakemi 1203004 Microbiology
58 Dapo-fagbure Anjola Abiola 1200350 Demography And SocialStatistics
SN NAME REG NO PROGRAM
2012/2013 PROVISIONAL ADMISSION LIST 4TH BATCH
PLEASE NOTE THAT THE LIST IS SUBJECT TO JAMB RATIFICATION
59 Dauda Lamigu Marvin 1203380 Economics
60 Dep-iver Ayoyinka Samuel 1201103 Management Information System
61 Dike-okobah Chimdimma Valerie 1200155 Management Information System
62 Donye Mercy Ayomide 1201338 Banking and Finance
63 Eboh Erhime Maxwell 1204719 Electrical and Electronics Engineering
64 Egboh Paul Bryan 1203521 Banking and Finance
65 Ekedum Chukwuebuka Kingsley 1201368 Policy and Strategic Studies
66 Ekeocha Obinna 1202140 Chemical Engineering
67 Ekpenuma Chika Happiness 1203058 Banking and Finance
68 Emefo Chiazokam David 1200475 Computer Science
69 Enabunlele-okwodu Pamela Nkonye 1203505 Marketing
70 Enegbe Sisan 1203802 Chemical Engineering
71 Enegbe Toye Jolie 1201431 Chemical Engineering
72 Enyinnaya Ugochukwu Valentine 1201684 Computer Science
73 Esimai Odera Udonna 1201775 Estate Management
74 Eyisi Kenechukwu Chinedu 1204869 Sociology
75 Eze Chinelo Mildred 1202895 Mass Communication
76 Ezenduka Chidiogo Judith 1202758 Building Technology
77 Fagbemi Emmanuel Olapade 1204363 Computer Science
78 Fawibe Ibiyinka Ayomide 1204978 Microbiology
79 Francis George Olayiwola 1203477 Business Administration
80 Golau Gideon Rotji 1202141 International Relations
81 Ibom Willie Erasmus 1201953 Industrial Physics-Renewable Energy
82 Idama Clinton Chiedu 1202206 Petroleum Engineering
83 Ifode Fortune Treasure 1203824 Marketing
84 Ige Florence Oluwarokanmi 1200945 Accounting
85 Igwe Patrick Ikechukwu 1200717 Political Science
86 Igwenagha Ejike Stanley 1200248 Computer Science
87 Ijei Paul Oluchukwu 1204727 Civil Engineering
88 Ikhide Judith E 1202983 Mass Communication
89 Ikogba Kelvin Obokparo 1204231 Industrial Mathematics
90 Ilogu Evans Chukwudi 1202969 Computer Engineering
91 Iloka Eberechukwu Samuel 1203572 Electrical and Electronics Engineering
92 Imangbe Bright Ehiedu 1200468 Accounting
93 Inejulagho John Obinna 1202323 Computer Engineering
94 Irogbenachi Ezinne Ogonnaya1201763 Sociology
95 Isaac Tari Peter 1204880 Accounting
96 Jegede Gbemiga Jacobson 1204555 Industrial Relations and Human Resource Management
97 Kesinro Iyinolanla Jubilee 1204784 Industrial Relations and Human Resource Management
98 King Adesanya Moses 1200024 Business Administration
99 Komolafe Oluwafemi Isaac 1202466 Biochemistry
100 Lawal Oluwatobi Deji 1201911 Microbiology
101 Likinyo Oluwatosin Dolapo 1200069 Electrical and Electronics Engineering
102 Maduagwu Uzoamaka Chinomso 1204866 Economics
103 Madu-gerald Chizoba Sandra 1200222 Microbiology
104 Mathias Yohanna 1201918 International Relations
105 Mbah Chidumebi Andrea 1204294 English Language
106 Metiboba Shalom Ayoyinka 1202200 Electrical and ElectronicsEngineering
107 Mkpe Ada Benedict 1200616 Mass Communication
108 Muoghara Chinonye Augusta 1203981 Petroleum Engineering
109 Nlia Uche Egwu 1200822 International Relations
110 Obi Chisim Ifeanyi 1202551 International Relations
111 Obi Nicholas Henry 1202243Economics
112 Obiefuna Ebube Violet 1203601 Mass Communication
113 Obieze Jude Chimebele 1204700 Microbiology
114 Obijiaku Ebubechukwu Chimezie 1203411 Policy and Strategic Studies
115 Obiremi Oladimeji Emmanuel 1203452 Mass Communication
116 Obomanu Victoria Sotonye,o 1201962 International Relations
SN NAME REG NO PROGRAM
2012/2013 PROVISIONAL ADMISSION LIST 4TH BATCH
PLEASE NOTE THAT THE LIST IS SUBJECT TO JAMB RATIFICATION
117 Obong Samuel Chimaobim 1201732 Industrial Physics-Electronics and IT Applications
118 Odeyemi Esther Oluwatomisona 1201560 Information and Communication Technology
119 Odiase Joseph Eromosele 1200615 Industrial Chemistry
120 Odidi Emmanuel Ovai ishone 1200160 Computer Engineering
121 Odii Philip Chijioke 1204892 Electrical and Electronics Engineering
122 Odogwu Oluchi Mary-esther1204223 Psychology
123 Odudu William Omosigho 1203761 Estate Management
124 Odukoya Ayomide Olujimi 1200579 Business Administration
125 Odukuye Ejiro Praise 1204772 Mass Communication
126 Odusami Abisola Oluwaseun 1200277 Accounting
127 Oduwole Doyinsola David 1200522 Accounting
128 Ogbe Andrea Tosan 1200970 Biochemistry
129 Ogbe John Origomisan 1201459 Chemical Engineering
130 Ogbogo Evi Nectar 1204660Accounting
131 Ogboso Kelenna Emmanuel 1200447 Information and Communication Technology
132 Ogege Anita Aghunorpua 1202301 Accounting
133 Ogodo Divine 1204356 Electrical and Electronics Engineering
134 Ogunbona Omolola Olusekemi 1201330 Policy and Strategic Studies
135 Ogunmola Patricia Olamide 1200727 English Language
136 Ogunsanwo Oluwatosin Olamide 1203556 Accounting
137 Oguntala Taiwo Titlope 1203145 Economics
138 Ojah Wofai Oden 1200303 Psychology
139 Okafor Goodness Chiamaka 1201587 Sociology
140 Okeke Ikechukwu Chukwuka 1201156 Computer Engineering
141 Okereke Chukwujindu 1202354 Computer Science
142 Okeyemi Henry Adewole 1202913 Accounting
143 Okezie-erondu Obinna Alex 1202192 Electrical and ElectronicsEngineering
144 Okocha Obianuju Agnes 1204952 Petroleum Engineering
145 Okoh Godfrey Chukwuyem 1202740 Chemical Engineering
146 Okoh Ifeoma Stephanie 1203257 Civil Engineering
147 Okonji Victoria Buchi 1204396 Accounting
148 Okonkwo Ebubechukwu Blessing 1202319 Banking and Finance
149 Okoroloko Isaac Tuoyo 1200527 Electrical and Electronics Engineering
150 Okotie Oluwadara Anuoluwapo 1202493 Economics
151 Okpon Otobong Anthony 1201370 Information and Communication Technology
152 Okunuga Temitope Olayinka1202068 International Relations
153 Oladeji Gbenga Samson 1204729 Banking and Finance
154 Oladeji Olanrewaju Olajire 1201472 Accounting
155 Oladipo Damilola Micheal 1200032 Business Administration
156 Olagoroye Oluwaranti Mary 1200573 Marketing
157 Olaleye Comfort Moyinoluwa1203554 Business Administration
158 Olanipekun Olaide Rotimi 1201726 Petroleum Engineering
159 Olayinka Tolulope Sulihat 1200947 Banking and Finance
160 Oligbo Ogechukwu Anthony 1201780 Marketing
161 Olotu Joshua Oghenetega 1200997 Banking and Finance
162 Olowonefa Oluwatobiloba David 1202476 Banking and Finance
163 Olukayode Temilola Ololade 1204009 Marketing
164 Oluwafemi Omolola Faith 1202025 Computer Engineering
165 Omodiagbe Conrad Johnson1203346 Economics
166 Omosanya Adenike Ann 1203076 Mass Communication
167 Omotoye Oluwatamilore Temidayo 1201222 Marketing
168 Omubu-dede Seigha Emmanuel 1204377 Economics
169 Onuegbu Chika Ofejiro 1201146 Marketing
170 Onuigbo Onyeka Samuel 1204606 Computer Science
171 Onwuelo Hope Ujunwa 1202414 Accounting
172 Onyema Godwin Ndidi 1200419 Mechanical Engineering
173 Onyishi Louis Nnagozie 1200491 Electrical and Electronics Engineering
174 Orah Clement Chidera 1202132 Industrial Chemistry
SN NAME REG NO PROGRAM
2012/2013 PROVISIONAL ADMISSION LIST 4TH BATCH
PLEASE NOTE THAT THE LIST IS SUBJECT TO JAMB RATIFICATION
175 Orakwe Ganiru Miracle 1204694 Information and Communication Technology
176 Orgu Chibuzor Nnsikanabasi1204426 Mass Communication
177 Osa-oni Great Olufemi 1200771 Sociology
178 Oseji Chibuzor Magath 1201809 Accounting
179 Osidein Eniola Ruth 1200296English Language
180 Osinaike Oluwatomisin Oluwapelumi 1204127 English Language
181 Osuntuyi Oluwanifemi Mary 1200710 Civil Engineering
182 Otekunrin Adebayo David 1204684 Petroleum Engineering
183 Otenaike Oluwaremilekun Elizabeth 1202846 Computer Engineering
184 Owolabi Joshua Oluwasegun1201835 Biochemistry
185 Owolabi Michael Olatunji 1201460 Business Administration
186 Owomolade Timothy Adeniyi1204180 Mass Communication
187 Owonifari Mariam Oluwatobiajoke 1202643 Management Information System
188 Oyeleke Oluwatosin Adebayo 1201568 Computer Science
189 Ozoemenam Nkem Eucharia 1203816 Sociology
190 Ozonyia Charles 1204300 Industrial Physics-Renewable Energy
191 Payne Lekan Fredrick 1202167 Computer Science
192 Peters Jerry Okey 1202321Electrical and Electronics Engineering
193 Shaibu Paience Unekwuojo 1203324 Chemical Engineering
194 Shomorin Tolulope Oreoluwa1200099 Demography And SocialStatistics
195 Sodeyi Maryam Yetunde 1202118 Psychology
196 Terhemen Fater 1204935 Information and Communication Technology
197 Thomas ejor Emmanuel Eluemunor 1201362 Mechanical Engineering
198 Tubi Kunmilola Ololade 1202644 Mass Communication
199 Uboho Uwak-mfon Emma 1200158 Biochemistry
200 Ubua Anita Ayinukiema 1204783 Management Information System
201 Uduak Ekpenno Elijah 1201705 Biochemistry
202 Uebeshe Nneba Faith 1200469 Computer Science
203 Ughelie Justice Ikechukwu 1204246 Chemical Engineering
204 Uhie Victory Chigozie 1201266 Mechanical Engineering
205 Umole Osato Ruth 1202712 Marketing
206 Utuedor Rukevwe Rita 1203923 International Relations
207 Wilson-obuwose Oluwaremilekun Naomi 1204151 Mass Communication
208 Yesufu Motolani Busayo 1202353 Mechanical Engineering
209 Yusuf Emmanuel Akorede 1202534 Accounting
210 Yusuf Shadrack O 1202535 Mass Communication
The list above however is subject to further verification by the Joint Admissions and Matriculation Board, JAMB.

Please share this information with our friends on Twitter and Facebook.